Wesak Dolunayı -İçten Dışa Akan Işık

Hep beraber bir dolunayın neden dikkat çekici bir konu olduğunu hatırlayarak başlayalım. Konuyu karışık hale getirmeyi istemiyorum. Bu yüzden hızlı ve basitçe açıklayayım. Ay, dünyaya yakın olsun olmasın her yerine ışık düşüp te bize görünen en büyük hali ile ışık yansıtınca dünyada özel bir çekim oluşturmuş oluyor. Bu çekimden en çok sıvılar etkileniyor, basitçe. Bu yüzden, bizim gibi %70’i su olan canlılar da bu çekimden çok etkileniyor. Daha derin bilgiye ulaşmak isteyen herkesin internet’te bolca bilgi bulabileceği kaynaklar var: wikipedia’dan… birçok ünlü kişinin sitelerine kadar. İşte bu yüzden, bizim için oldukça önemli bir olay bu. Su, bizim için kan ve vücut sıvıları demek. Bu da onların içinde yüzen her türlü hormonu bolca hareket halinde yaşamamız demek. Dolunay hepimize bir etki sunan bir doğa olayı. Bir deprem, bir tsunami veya bir keşif gibi bizde önemli bir etki uyandırdığı için, şimdi biraz bu seferkinden söz edelim. Konuyu bilmek isteyenler için karmaşık takımyıldızı adları kullanmayacağım. O takımyıldızlarının ifade ettiği anlamları kullanıyor olacağımdan hem konuya yeni yaklaşanlar hem de onların ne anlamlara geldiğini bilecek kadar ilgili kişiler için ortak bir zeminde buluşacağız.

21 Mayıs Cumartesi günü dolunay gerçekleşiyor…

Bu dolunay oldukça enerjik ve cesaret, canlılık ve tutkular içeriyor.  Bu cumartesi başlasa da zaman farklarımız sebebi ile bazı yerlerde pazara sarkabilen kuvvetlice bir yükselip bir alçalan duyguları bolca göreceğiz. Bu sebeple hemen genel bir anahtar, bir yol gösterici ile başlayalım. Nerede yüksek seviyeli bir duygusallığa kapılırsak, işler çok hızlı gitmeye başlarsa veya yok edici duygulara yol verirsek, hemen durun ve derin birkaç nefes alın. Alın çünkü, alışık olmadığımız bazı düşük enerjili tepkiler verebiliriz. Hızlandıkça, aldığımız yol aslında kısalabilir. Zannettiğimiz şeyi yapıyor olamayabiliriz. Kendimize alan ve boşluk açmalıyız.

Son dolunayların favori bir etkisi yine bizlerle olacak: Gerçekleri öne çıkarmak. Böyle zamanların yakınında, hatta bir iki günlük kısa zaman aralıklarında bile hemen bir karma ödeşmesi ile karşılaşabiliriz. Bunu yaptıysan, böyle olmasını da göğüsle gibi ya da İyi/kötü dengesinin kısa zamanda olması gibi karma göstergelerini yapıyor olacağız. Bu bizler için bir anlam ifade edecek. Bu dolunay bize geçtiğimiz ağustos ya da kasım aylarında hala daha bitmemiş bazı gerçekleri son kez yaşamamız için süreçler getiriyor olacak. Bunlar hep bir fırsat. Ne kadar özenle değerlendirirsek o kadar güzel dönüşleri olacak, çünkü, bedensel frekanslarımız sağlıklı hayatın nerede olduğunu her an bize fısıldıyor olacak. Bunu ortaya çıkaran oldukça hoş karşılaşmaları olan etkiler var. Bedeninizi sakince oturup dinleyin. Dinleyin ve ondan aldığınız tüyoları kullanın bolca. Ay bizi bu konuda sulak yerlere götürecek, güvenin içinize.

Bu dolunay bize empati, dişil enerji, sular, insanlar ve duygusal hareketler gibi önemli bir çok konuyu sanki birisinin etkisindeymiş gibi düşündüğümüzü hissettirecek. Neden mi? çünkü sorgulamak bu aralar yoğun bir enerji ve bir çok konunun yanında buna da katılıyor. Bir çok iç konumuzu bize sorular ile hatırlatacak. Ruhumuz, içimiz bunları nerede görüyor, bunun gibi sorulara ışık tutacak. Bu dolunay, o yüzden biraz soyut etkilere sahip. Hazır da yaz yaklaşmış iken ve hafta sonu tatilindeyken biraz kafanızı kaşırken bulursanız kendinizi şaşırmayın. Güzelce kaşıyın kafanızı ve cevaplarınızı bulmaya çalışın. Anda kalın ve düşünün. Önümüzdeki birkaç ayın sorularını cevaplamaya başlamış olacaksınız bile. Bu demek biraz önceden sınav sorularını vermek gibi, ancak gökyüzünün de böyle yumuşak yanları var tabi, bunun da zevkini çıkarmak lazım.

Bu aralar, zıtların çekimi öne çıkacak ya da zıtlar birbirini daha da uzağa itecek. Çekse de, itse de bu etki hızlıca ego parlamalarını yaşayabileceğimizi anlatıyor. Yani bir daha durup, derin nefes alalım. Çünkü unutmayalım ki, karmik hesap cetveli bu aralar gerçekten çok hızlı akıyor. Bir hızlı harekette, herkes gibi biz de gereken payı alıyor olacağız.

Bu etkilere güzelce bir çatı sağlayan bir gelişmemiz olacak; olumluluk rüzgarları. İç ısıtıcı ve ışık verici olumluluk rüzgarları esecek çokça. Bolca balkonlara çıkıp, kafanızı işlerden kaldırıp hava alın ki, her derin nefeste bu rüzgarlardan payınızı alın.

Bu olumlulukla içinizi, kendinizi sevin. Sevdikçe vahşi yanlarınızı anlayıp kucaklayın. Dişil enerjinizi görmezden gelmeyin. Büyük virajları alabilen güçlü bir enerji dişil tarafınız. Bu virajları alırken aynı bir araba gibi acaba zorlanır mıyım diye sorduğumuz gibi, bu zorluğu da geçtikten sonra evet şimdi rahatladık işte diyebilirsiniz. Yani ya zorlanırız ya da iyileşiriz. Bu dolunayda, içimizdeki bu yanı kabullenirsek iç dengemiz gelişir. Kimliğimiz tam anlamı ile parıldar. İçimizdeki ışık bir bütün olarak dışarıdan da hissediliyor olur.

Wesak dolunayı nedir?

Budist takvimindeki en önemli dolunaydır. Bu tarihte Budha, ermiş, bedenini dünyada bırakmış ve göklere çıkmış. Budha tarihte yaşamış gerçek bir kişi olduğu için bir takvimde de sabit bir yerde yer alacak hayat izleri bırakmış bir kişi. İçimizde büyük bir ışık ile bu dünyada olduğumuzu bizlere kadar gelen bilgilerle herkese öğretip yaymış. Wesak, ışık festivali demektir. Yani içimizdekini sevmek ve onun ışığını dışarı çıkacak şekilde dengede, kendimizle barışık hale getirme zamanıdır.

Hepimizin Wesak’ı kutlu olsun.

Işıklar hep bizimle olsun.

Bu dolunayda, kendimiz, ışığımız ve bolca enerjimizle ışıyalım.