Sarımsaklı Harikalar …

Kışa çok az kala, değişen dünya şartları ve mevsim normalleriyle, kendimize daha iyi bakmamız gerektiği apaçık.

Sarımsak, dünya mutfaklarının en çok kullanılan öğelerinden biridir. Yemeklere güzel tatlar verebildiği gibi, bir çok önemli rahatsızlığa da hem destek hem de şifa veriyor.

Çiğ sarımsak yemenin, yalnızca tek başına bile inanılmaz ve çok güçlü bir ilaç etkisi yaptığını biliyoruz.

Sarımsak, kolestrol ve yüksek tansiyonu düşürüyor, koroner kalp hastalıklarını ve kalp krizini önlüyor. Damarda biriken tıkayıcı plak cinslerinin tedavisinde büyük adımlar aldırıyor aynı zamanda.

Ayrıca Diabet’ten başlayarak gündelik sağlık sorunları gibi saman nezlesi, seyahat ishalleri, soğuk algınlığı, nezle, böcek ısırıkları ve mantar enfeksiyonları gibi daha bir çok konuda yardımı saymakla bitmiyor.

Sarımsak bağışıklığı ve bedende toksinleri atma yeteneğimizi artırır. Soğan ve zencefille karıştırılarak kemoterapi detoks’u için de rahatlıkla kullanılabilir.

Sarımsağı nasıl kullanıyoruz?

Sarımsağı kullanmanın en iyi yolu çiğ çiğ yemektir. Çünkü ısıtıldığında ana etken maddesi etkisini yitirmekte ya da azalmaktadır diyebiliriz. Önemli nokta, sarımsak başı da denen sarımsak parçalarını soyup 15 dakika bekleterek yemektir. Böylece etken madde emilime ve biyolojik kullanıma daha hazır oluyor.

Sarımsağın boş mideyle yenmesi aslında çok değerlidir. Çünkü, mide yiyecekle dolu ise sarımsağın bazı maddelerini hiç alamıyor.

Pratik iki tarif var sizinle paylaşmak istediğim bu konuda;

1) Çiğ Sarımsak ve Bal:

2/3 sarımsak başını küçük parçalara doğrayın ve 1 yemek kaşığı bal ile karıştırın. Bunu her gün yaparsanız günlük enerji miktarınız ve sağlıklı hissetme miktarınız da artacaktır.

2) Sarımsaklı Tonik: 

Hemen söyleyeyim, bu toniği yaparken eğer cildiniz çok duyarlı ve hassassa eldiven giyin ve sakın gözlerinize dokunmayın. Çünkü, toniğin içinde karışan doğal yağlar cilt yanması veya batma hissi verebilir.

İhtiyacımız olan malzemeler:

  • Yarım sarı soğan,
  • 5 baş doğranmış sarımsak,
  • 2 doğranmış kırmızı biber,
  • 1 yemek kaşığı doğranmış zencefil,
  • 1 sıkılmış limon,
  • (evde yapılmış ta olabilir) Süzülmemiş elma sirkesi.

Nasıl Hazırlıyoruz?

Yarım litrelik bir kavanoza, soğan, sarımsak, ve biberleri yerleştirin.

Zencefili koyup, çekirdeklerini içine kaçırmadan sıkılan limonu ekleyin.

Sonunda da üstten 1 santimetre kalacak kadar elma sirkesi ile doldurun. Kapağını kapatıp en az bir kaç saat dinlenmeye bırakın. Ne zaman bir soğuk algınlığı, nezle veya boğaz enfeksiyonu geçirirseniz bu toniği kullanabilirsiniz. Kullanmak derken de içmekten bahsediyorum.

Rahatsızlık geçirmeden önce de, mevsim değişimlerinde ve çevremizde herkes rahatsızlık geçirirken de böyle destekler kullanmaktan çekinmeyin.

Sevgi ve ışıkla

  • Esin Batal
  • İletişim, danışmanlık, seans ve destek için:

Aşağıdaki formu doldurarak benimle iletişime geçebilirsiniz ?