Mumların Renkleri ile Düşünmek…

Kolaylıkla unutabileceğimiz kadar uzun bir süredir yaşadığımız dünya da hep benzer ışık kaynaklarını kullanıyoruz. Işık, bir titreşim ve biz bu titreşimin özelliklerine göre görüyoruz. Görme konusu kendi başına özel bir sözcük ve çok uzun, şimdilik bizim gözümüzle yakaladığımız görüntüler olarak alışıldık anlamında bırakalım. Görmek deyince de en eskilerden beri gelen ışık kaynaklarına dönelim.

Dünyanın en eski ışık kaynaklarından biri mumdur. Mumlar gerçekten özel cisimlerdir. Kağıtlara yazıp saklayabildiğimiz yöntemler yalnızca milattan önce 200 yıllarında Çin ve Hindistan’da aynı zamanlarda balina ve balmumu ile yapılan mumları anlatıyor. Ancak bazı eski uygarlıkların çizim ve kalıntılarından mum benzeri ışık kaynaklarının eskiden beri var olduğunu anlıyoruz.

Mumlar, çok eski zamanlardan beri farklı amaçlar için kullanıldı. Bazen inançlar sebebi ile hatta pratik oldukları için, bazen dekoratif öge olarak, bazen de tören veya romantik sebeplerle hep hayatımızdaydılar. Özde ise mumlar, Aura ve Işık kavramları ile ilgili çalışırken çok önemli destek rollere sahiptirler. Enerji iletmek, oluşturmak ve şifa amaçlı değerlendirildiğinde eşi benzeri olmayan bir enerji alanına sahiptirler. Kişisel ve ruhsal amaçlar için de özel anlamları vardır.

Bir mumun enerjisini verdikçe eriyip şekil değiştirmesi, uzun yıllar boyunca birçok anlamla ilişkilenmiş. Bugüne de yansıyan en önemli tekniklerden biri muma yazı yazmak olmuş. Bir mumun en önemli özelliklerinden bir rengidir. Mumlardan destek aldığımız çalışmaların yanı sıra, yalnızca mumlarla da çalışmalar yapabiliriz.

Mumların renkleri özel titreşimlere sahiptir. Her rengin mumla birleştiğinde ortaya çıkardığı özel mesajlar ve anlamlar vardır. Yapmak istediğimiz enerji çalışması için her türlü renkten mumla, hatta sayı olarak kimi zaman da yüzlerce mumla bile çalışabiliriz. Bazen de günün başlangıcında, 10 dakika yaktığımız renkli bir mumla, rengine özel enerjiyi canlandırmak için temel bir etkiye bürünebiliriz. Günün başlangıcındaki enerjitik akışımızı olumluya çevirebiliriz.

Renkler ve etkileri gerçekten çok özeller ve sizle buradan paylaşmak istediğim bazı renkler ve anlamları var. Bu konuda 10 ana renk çalışmasından Turuncu, siyah ve Pembe üzerine başlamak istiyorum. Her rengin özel titreşimi ve hayatımızdaki bazı döngülere etkiyorlar. İnsanın gözlerinin sürekli belirli renklere maruz kalması sonucu olan etkiler gibi ruhen, zihnen ve duygusal açıdan belirli renklerle çalışma yapması da özel bazı etkilere sahiptir.

Yakında yine sizlerle buluşacak olan bir yazımda renk-çakra meditasyonlarından da söz edeceğim.

Renkler, enerjilerin etkileri ve uyandırmak istediklerimiz ile ilgilidir. Bu konuda her rengin özel çalışma alanı, kapasitesi ve tekniği vardır.

Beyaz mumlar bitene kadar yakıldığında, isteklerimizi yakınlaştırmaya destek olurlar. Ayrıca eski bazı bilginlerin notlarına göre, mumların yanma hızlarındaki farklılıklar iç dünyamızdaki değişimlerin ne kadar uzak ya da yakın olduğunu bize anlatıyorlar. Böylece, bizim onlardan aldığımız etkilerin yanında onlarında bizi aynalayabildiklerini biliyoruz.

Turuncu bir mum, her şeyden önce iyimserlik ve başarı için bir anahtardır. Aynı zamanda en önemli özelliklerinden biri de söylemeye çekindiğimiz şeyler için içimizdekinin sese bürünmesi demektir. Sese gelme enerjisini kullanabilmek demektir bu. Turuncu bir mumla çalışmayı sabahın erken saatlerinde veya yatmadan önce mesajlarla rüyalarımızda tanışmak için gece geç zamanlarda yapabiliriz. Basitçe meditasyonlarla başlayabiliriz çalışmaya.

Pembe mum, sevgi, arkadaşlık ve mutluluk için bir anahtardır. Kullandıkça etkisi yumuşar ve artar. Özel bir koku ile kullanılmak zorunda değildir. Pembe renkteki bir mumu daha da derinde kalbimizle, kalp çakramızla ya da kalp enerji merkezimizle çalışmamızda bizi kuvvetle destekler. Sevgi ve ışığa açılmak için güçlü bir etki verir bizlere.

Siyah mum gerçekten özel bir mumdur. Diğer mumlarla çalışıp biraz olsun tecrübe kazandıktan sonra elbette ki çalışmanın bize büyük yararı olacağı bir renktir, siyah. Siyah mum bize gölgede kalmış veya bilinçaltı konularda yardımcı olan bir titreşim verir. Bu titreşimle önemli ve çok değerli ruhsal bölgelere adım atmadan önce ihmal ettiğimiz, gölgede kaldığı için bize olan büyük etkisini geç kavradığımız veya bilinçaltı bölgelerdeki temel yapıtaşlarımızla ilgili çalışmalar yapmak olanaklıdır. Siyah mum aynı zamanda yüksek bir aynalama kapasitesine de sahiptir. Kendimize açık ve dürüst davrandığımız sürece bize derinden bir şekilde bizi aynalayacaktır.

Mumlar enerji ve ışık kaynakları olarak her zaman evrenin ve insanın bütün enerjilerini uyarma gücüne sahiptirler. Bu yüzden de enerjik destek etkisi uyandırıyorlar. Desteklemekten dolayı da endişe ve korkuların yeniden yeşermesine ortam bırakmazlar.

Bütün mum çalışmalarında, renklerin ciddiye alınması iyi olur. Çünkü etkileri çok gerçekçi ve potansiyelleri hepimiz için oldukça değerlidir. Enerjimizi ve etkilerini üst seviyelere çıkarmanın kolay ve aynı zamanda da değerli olduğu bir yöntemdir mumlarla çalışmak. Ruhsal ve bedensel daha birçok güzel adımda buluşmak üzere.

Sevgi ve ışıkla

  • Esin Batal
  • İletişim, danışmanlık, seans ve destek için:

Aşağıdaki formu doldurarak benimle iletişime geçebilirsiniz ?