Mitolojiler Hikaye Değildir: 28 Aralık Yeniay’ı

Birçoğumuzun mitolojiye ilgisi vardır. Zeus’tan, Shiva’dan, Midgard’dan veya Amaterasu’dan söz etmeyi seviyoruzdur. Örneğin: Mayalar, beyaz bir yılanı anlatırlar. Bu beyaz yılan büyük bir hikaye dizisinin kahramanıdır. Üstelik de dünya çapında birçok hikayenin! Öyle ki, bu beyaz yılanın dünyada birçok benzer adı da var. Adı, Ouroboros. Birçok yerde kendi kuyruğunu ısıran, yiyen bir yılan ya da ejderha olarak resmedilir.  Farklı inançlarda yeri ve izleri vardır. Mitolojilerle ilgili olarak Alberto Manguel gibi büyük yazarların araştırmaları sonucu birçok “hikayenin”, aslında hikaye olmadığını anlamaya başladık. Örneğin, Yunan mitolojisindeki birçok öykünün aslında ad değiştirmiş toplumsal hikayeler, keşifler, atlatılmış felaketler ya da insanların atladığı önemli eşikleri anlattığını biliyoruz. ilk defa kurutulmuş bitkilerle tuvalet hijyenini çözmelerinden, tarım bitkilerini ehlileştirmeye, meclis sistemini geliştirmekten, kütüphanenin açık kalma saatlerini günlük hayata göre düzenlemeye kadar olan birçok adım hep mitolojik hikayeler aslında.

Ouroboros, kendi kuyruğunu ısıran beyaz yılan, dönüşümü ve dengeyi aynı anda anlatan evrensel bir sembol oldu. Yüzükler, halı desenleri, ev süslemeleri, elbise kuşağı biçimi, saç toplama stili, modern endüstride çelik kablo yapım biçimi veya tekstilde özel kopmaz iplik eğirme biçimine kadar onlarca yerde bizimle. Bu beyaz yılanla ilgili en önemli noktalardan biri, onu görünce sorduğumuz bir soruda yatıyor: “Ya kuyruğunu yiyerek sona gelirse”, yani kendini bitirirse? Bu soru gelince içimizden, çizimlerine daha derin bakmaya devam etmemiz gerekiyor aslında. Çünkü bu resmetme biçimi bize önemli iki şeyi aynı anda anlatıyor. Biri döngüyü, biri de yeme hızı kadar yenilenme de hızı olduğu. Her enerjinin, etkisinin veya onun bizde bıraktıklarını anlattığımız imgelerinin donup hatıralarımızda kaldığı an vardır. Yani kendi kuyruğunu yerken aynı zamanda da büyümeye devam ediyor ki, bu beyaz yılan, hiç bitmek bilmeksizin bir güçle yenileniyor. Aslında geleceğe doğru büyüyor.

Bu yeniayın bitmez bir döngüde büyüme elementlerini yüzeye getireceğiyle başlamış olduk böylece. Bu başlangıç bizi sonsuza dek kendini yenileyen beyaz yılanın hikayesinde en uç noktalara götürüyor olacak. Çünkü kendi kuyruğunu yiyen bir yılanın en uç noktası böyle önemli ve değerli bir hareketi yapmak için gerekli her türlü enerji, istek ve bilince kendini açması oluyor. Yani, bu yeniayla beraber eski enerjilerimizin kendini değişikliğe bırakması konusunda her mesajı her alandan alıyor olacağız. Aklımızda dolanan birçok hikayenin mitolojik anlatımlarda olduğu gibi birer hikaye olmadığını anlamaya başlayacağımız bir dönem geliyor. Birçok dönemden beri orada biriken “hikayelerin” gerçek sebepleriyle karşı kaşıya kalmaya başlıyoruz. Uzak geçmişle karşılaşmanın ortaya koyacağı nedenler ve gerçekler, büyümenin parçası olarak önümüze gelmeye başlayacak. Altta yatan bu sebepleri bilmenin bizlere getirdiği değişimleri yalnızca kendimizde değil çevremizde de görüyor olacağız. Enerjimizi her zaman dışımıza da veriyoruz her zaman, bu yüzden de bu değişimi her yerde görmeye başlamak da bizim avantajımıza. Çünkü olası her pürüzde her yerden destek alabiliyor olacağız. Bu yeniayda, bu konudaki en önemli ipuçlarından biri de bu: Konulardaki önemli enerjilere sahip diğer insanların etkileri olacak. Böyle etkilere gerçekten sahip ve sahip olma potansiyeli olan kişilerin etkilerini artık daha fazla geride bırakamayacağız. Böylece birliktelik ve topluluk bilincimizde yoğun ve gelişmenin, değişimin bir parçası olacak.
Sakinleştirici bir atmosfer getiriyor olacak bu yeniay. Böylece beklentilerimizle ilgili bir düşünce zamanını da bize veriyor olacak. Bu alanı değerlendirmemiz için ilk beş, altı gün için yoğun bir gözlemci olma etkisini bizlere sunuyor olacak. Bu ilk zamanlar için kesinlikle içe bakan ve bu ana kadar nereye geldiğimizi değerlendirmemiz için yoğun bir destek veriyor olacak. Bizi parmak uçlarımızda yükseltecek bir destek bu. Yeniayın başlangıç etkisi içinde bunu ilk defa görüyor değiliz. Önemli olan, aslında hep orada olduğunu bilmek. Bu yeniayda bize bir başlangıçmış gibi gözükse de onun hep orada olup bize katılmasını artık erteleyemeyeceğimiz bir destek bu. Gözleyerek alacağımız bu destek, hep orada. Yeniayın başlangıç etkisini burada o desteğin yüzeye çıkmasında görüyoruz. Başlangıç, yalnızca sıfırdan başlamak değil, aynı zamanda birlikte başlamak anlamında da geliyor olacak önümüze.
Birlikte başlamanın bir yan etkisi de, yenilikler veya sırlarla karşılaşıyor olmak olacak. Kuyruğumuzu ısırırken orada ne olduğunu keşfediyor olacağız. Her an farklı ve yeni olandan doğan gerçekleri orada bulabiliyor olacağız. En yakınımız sandığımız kişiler veya bizim yakın sıfatını vermemizin altındaki sırlar ve yeniliklere özellikle dikkat çekiyor yeniay. Uzun ve uzak geçmişten bağların dikkatle sorgulandığı bir dönem için alan buluyor olacağız. Yeniayın ilk on gününde bu sorgulama istemesek bile gözlerimizin içinden geçiyor olacak. Böyle zamanlarda eski zamanlardan kalma bir gerçeği paylaşmak da istiyorum. Bu tür sorgulama zamanları sağlığımız çeşitli belirtiler verir. Bunlara özen ve dikkat vererek kendimizle ilgili ve sorguladıklarımızla ilgili önemli yansımaları buluyor oluruz. Bu değerli etkiyi bu yeniay da destekliyor olacak.
Bu yıl boyunca derin arınmalar ve değişimleri gördük. Özellikle de yanılsamaların ve eskiyen gerçeklerin tek tek geride kalmaya başlamalarını hissedebiliriz. Bu yeniayla beraber yeniden inşa süresi ve gayreti için zaman ve enerji buluyor olacağız. Bu enerjiyi almaya açık olmaya veya onu seçmeye başlıyoruz artık. Bu da göz ardı edilemeyecek etkilerin içinde yer alıyor olacak.

Yeniayın, yeni yılla beraber eski psişik ve enerji bağlarını bırakmak için güçlendirilmiş bir etkisi başlıyor üzerimizde. Hatta bazı bağlar, bizim onları tutmamaya çalışmamıza rağmen bizden ayrılmaları gerektiği için gerçek yüzleri ve sebepleriyle kendilerini ortaya çıkarmaya başlıyor olacaklar.
Böylece hem yakın çemberlere aldıklarımız, hem onların çemberlerinde yer almamız hem de kimleri bu seviyeler arasında hareket ettirdiğimiz gerçekleriyle karşılaşıyor olacağız. Ne şekilde olursa olsun, her türlü bağ üzerine düşünüyor ve görüyor olacağız. Uzun süredir bu kadar çok bağlar ve yakınlıklar üzerine gelen enerjilerle karşı karşıya kalmamıştık. Yeniay, yalnızca yeni yıla değil, yeni zamanlara yeni anlayışlarla girmemizle ilgili bizlere sunuyor olacak. Bu sunulanı seçimlerimiz için olumlu yönde almak elbette hepimizin kendine verebileceği bir ödül olacak.

28 Aralık yeniayının ruhsal aktif yanları da çok yüksek olacak. İçe yolculuklara başlamanın zamanı için uygun zamanları bize veriyor olacak. İç dünyamızda sahip olduğumuz pırıltıları ve kıvılcımları aynada görmek, çalışma yapmak ve yapmaya başlamak için çok uygun zamanlar olacak hepimiz için. Yeniayın genelinde sezgilerimize güvenmek ve bize iç dünyamızda yol gösteren her türlü belirtiyi açıkça görebilme olanakları yakalıyor olacağız.
Genel olarak bu yeniay, hikayelerimize derin bakışlar vereceğimiz, bağlar, düşünceler ve hislerle ilgili önemli konuları bize gösteren, geçmişin yanlışlarını gösteren ve bunları geleceğe taşımamamız için değerli yenilikleri bizlere getiriyor olacak.

Elimizdekileri, yeni yıla yenilikler ve değişimler için açma zamanına hoş geldik …

Sevgi ve ışıkla

  • Esin Batal
  • İletişim, danışmanlık, seans ve destek için: [email protected]
  • M: 0.530.386 44 74

Aşağıdaki formu doldurarak da benimle iletişime geçebilirsiniz ?