Minnettarlık gerçekten ne kadar çok şeye yarar?

Minnettarlık gerçekten ne kadar çok şeye yarar?

Kendimizi sevmek, bütün sevgilerin temelidir. Genellikle de bir iş yaptığımızda ya da bir şeyler tamamlandığında hemen herkes birbirine teşekkür eder, kimi zaman az kimi zamanda bir yağmur gibi. Ancak birini kolayca unutuyoruz. Kendinize teşekkür ettiniz mi hiç? Ya da şöyle soralım en son ne zaman kendinize teşekkür ettiniz? Kendinizi olumlu buldunuz?

Başkalarına kolayca verdiğimiz bu teşekkürü onu en çok kullandığımız kişi hak etmiyor mu?

Elbette hak ediyor. Her zaman ve en çok da onu kullanıyoruz zaten; kendimizi.

Kendimiz en çok neyi bekliyor? Şefkat. Yalnızca onu bekliyor. Çünkü bitin iyileşmelerin altında, bütün güzel duyguların en üstünde o yer alıyor. Kendimize olan şefkatimizi artırırsak, empati yeteneklerimizi de artırırız, iç yolculuklarımız derinleşir ve gördüğümüz duyguların gerçek rengini anlama becerimiz büyür.

Bunu yapabilmenin güzel, yapıcı ve bir o kadar da kolay bir yolu var mı?

Evet var; minnettarlık notları!

Şu çok güzelce anlaşılmalı ki kendimiz sevmeden çevremizdeki olumlu duyguların ve sevginin tamamını anlayamayız, hatta alamayız da. Önce kendimizden almayı öğrenmemiz gerekiyor. Minnettarlık notları alarak, kendimizle olan ilişkimizi geliştirebiliriz. Buna çekim, etkilemek, hayatımıza getirmek veya oluşturmak ta diyebiliriz. İçiniz şu anda bir seçim yaparak mutlu olacaksa, hangisini seçerek kendinize minnettar olursunuz?
Küçük bir not defteri ya da belki de size özel büyük bir hazine defteri ve birazcık içine not almaya başlayarak ilerleyebilirsiniz. Minnettarlığımız ile ilgili notlar almaya başladıkça, kendimize güven ve kişisel değerimiz yükselecektir. Bunlar da bir araya gelince, minnettarlık notları etkisini göstermeye başlayacaktır.

Not almak, farkındalık korumak veya oluşturmak için de çok yararlıdır. Dünyanın her yerinde bununla ilgili telefon uygulamalarından hediye sektöründe özel bir yer tutmaya başlayan böyle küçük defterlere kadar birçok alternatif görüyoruz ve alıyoruz. Buna katılmak bize sayısız güzel yetenekleri kazandırabilir. Belki bir kaç dakika, belki odaklandığımız bir kaç saat… Ne kadarla tatmin olacağınıza elbette ki siz karar vereceksiniz. Bu konuda özel bir tavsiye vermek istiyorum. Lütfen kaleminizi siz seçin ve istediğiniz gibi olsun 😉 Yazının mesajını kağıda bırakırken, sizden gelen değerli bir aracı ile bunu gerçekleştirin. Yararını göreceksiniz.

Minnettarlık notları, yalnızca etkili bir yöntem değil, en “etkili” yöntemlerden biridir. Birçok terapi, kişisel gelişim metodu ve daha onlarcası yazmak, önem verileni ifade etmek üzerine teknik ve uygulamalarla dolu. Kendinize özen göstermenin, belki de en samimi ve kolay yolu.

Bunu yaparken dikkat edeceğimiz noktalar var mı?

Evet, sizlere yardımcı olacak bazı noktalar var paylaşmak istediğim. Öncelikle, sessizliğe özen gösterin. Bugünlerde bulması zor belki ama lütfen onu arayın. Ne kadar absürt ne kadar komik bir yerde olursa olsun onu yakalayın. Duygusal hassaslıkla ifade  etmek için biraz olsun rahatlama çok iyi olacaktır. Buna destek olarak derin nefesler alın. Kısa bir meditasyon da iyi bir seçenektir. Tabi ki bazılarımız da hemen yazmak isteyebilir, enerji durmaz doğal olarak… Bunların tek bir amacı var; kendimizi sakin ve açık bir zihne bırakmak.

Minnettarlık notları karmaşık bir edebiyat eseri değil. Lütfen sade kalın kendinizle. Küçücük bir cümle ile alıştırma yapmaya başlayın.
Örneğin: “Buna değerim çünkü, …. ” ya da “İçimde büyük bir mutluluk oldu çünkü bunu başarmak için çok çalıştım”, kimimiz için daha bile sade olabilir, “mutluyum çünkü çalıştım”. Ne kadar olumlu bir teşekkürse o kadar gitmesi gereken yere gidecektir. Kendimizden güzel duyguları sakınmamalıyız. Böyle ön sözlerle başlayan notlarımız zamanla detaylı veya büyük bir konuşmayı içeren değerli bir desteğe doğru değişecektir.

Başta zor gelir, utanır veya dirençle karşılaşırsak endişe etmeyin. Bunlar çok doğal, çünkü hep bir başkasını, bir kahramanı alkışlamak üzerine genel bir eğilim vardır hep. Bu kahramanın siz, biz, kendimiz olduğunu görmek bazen biraz silkinmeyi, biraz iplerimizi çözmeyi gerektirebilir. Bunları yaptığınızda bile…

Başlangıç cümlesi olarak;

“Bu deftere yazmaya başlamaya minnettarım” olabilir mi?

Nice mutlu ve minnettar olmalara.