Sağlıklı ve Güzel Hayatın Sırları: Limonlu Su

Kendimizi yormadan, hayatımızı ve genel anlamda sağlımızı iyileştirmek için etkili ve kolay bir yöntemi hep aramışızdır. Aradığımız yöntemlerden birisi de bu: Her sabah uyandığımızda ılık suya sıkılmış limon suyu içmek.

C ve B vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, enzimler, antioksidanlar ile doludur, limon. Güne başlarken hatta hayatımızın birçok anında limonlu su içmeyi alışkanlık olarak kazanmanın önemli etkilerini sürekli gözleyebiliyoruz. Sindirimimize yardımcı olmasının yanında vücudun doğal detoksifikasyon (detoks olma hali) sürecini tamamlamaya da yardımcı oluyor.

Önemli etkilerinin yanında Ayurveda felsefesine göre de hastalıklara karşı direnç oluşturmak, yenilenmek ve hayat süremizi uzatmak için bile sabah rutinimize limon suyunu kazandırmaya başlayabiliriz. İlgilenenlerimiz için özellikle belirtmek istiyorum. Limonun karaciğere yaptığı yardımlar, Tai-chi disiplininde çalışanlar için bedendeki birçok element kaybının kapısını kapatan, Güneş kapılarından bazılarının ilk besin anahtarı da oluyor.

Her sabah limon suyu içmek için nedenlerimiz:

1. Sindirimi Geliştirir:

Limonlu su,  mide öz suyuna benzer bir yapıya sahiptir. Her sabah içilen limonlu su sindirim sistemi toksinlerinin dışarı atılmasına yardımcı olur. Hazımsızlık, mide ekşimesi ve şişkinliğin giderilmesinde yardımcı olur. Aynı zamanda safra üretimini teşvik eder ve bağırsakları nemlendirir. Yeterince limonlu su içmek, probiyotik kullanımı ile beraber beden pH ‘ı üstünde çok güzel etkiler gösteriyor.

2. Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir:

Limon, grip ve soğuk algınlığında önemli rol oynayan C vitamini açısından zengindir. Limon suyu da bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Limonunun C vitamini kaynağı ve  bağışıklık sistemini güçlendirmesinin yanında, demir bağlayıcı olması da önemli bir işlevidir. Demir bir başka önemli besin öğesidir ve limon, yediğimiz gıdalardan daha fazla demir emilimi yeteneğini geliştirmektedir. Bu açıdan Tiroit için de çok değerlidir.

3.Vücudun Su Dengesini Sağlar:

Özellikle yaz aylarında vücudumuzun su ihtiyacını dengede tutmak çok önemlidir. Birçok kaynağın da tavsiye ettiği gibi sıvı ihtiyacının sudan karşılanması önerilmektedir. Limon, su tüketimini sıkıcı bulan birçok kişi için önemli bir destektir. Limonlu su ile güne başlamak, gün içinde de tüketime devam etmek vücudun sıvı kaybını engellemede keyifli ve sağlıklı bir yol olabilir.

4. Enerjiyi Arttırır:

Limonlu su, enerjimize anlık destekler vererek günün başlangıcında ruh halimizi iyileştirir. Aynı zamanda enerjimizi hızlı aktive etmeyi sağlayan hormonlar için de bedenimizde ortam hazırlığına yardımcı olur.

5. Sağlığımızı Destekler, Cildimizi Canlandırır :

Zamanın etkisiyle cildimizde oluşan serbest radikaller (çabucak çevresindeki molekülleri bozmak isteyerek dağılan kimyasal bileşikler) erken yaşlanmamıza neden olurlar. Limon içerdiği antioksidan bakımından, serbest radikallerin hasarını önleyen zengin kaynaklara sahiptir. C vitamini kırışıklıkları azaltır, lekelerin oluşumunu önler ve cildin elastikiyetini korumaya yardımcı olur.

Ayurvedik prensiplere göre de, akne veya sivilcede hemen sulu bir limon dilimini bölgeye uygulayabiliriz. Hem peeling hem de sağaltıcı etki sağlar.

Bunun yanında eş miktarlarda limon suyu ve gül suyu ayurvedik bir yüz maskesi formülüdür. Cildin yağlanması ve doğallığını sürdürmesi için beğenilen bir formüldür.

6. Enflamasyon azaltır :

Limon, eklemlerden ürik asiti kaldırmak için potansiyel sahibidir. Ürik asit, vücuttaki önemli iltihap oluşma nedenlerinden biridir.

7. Kilo Kaybına yardım eder : 

Limonun kendi suyunun kilo kaybına mucizevi etkileri olmamasına rağmen, kesinlikle daha hızlı ve uzun vadeli sonuçlar elde etmek için yardımcı olabilir. Açlık hissi ile mücadelede yardımcı olur, metabolizmayı güçlendirir, tokluk hissi vererek öğünler arasındaki atıştırma isteğinin azalmasını da destekler.

Ayurvedik olarak da en iyi arkadaşlarımızın başında gelir. Her yemeğe eklenebilir ve eklendiği bütün yemeklerde kalori yönetimine destek olur.

8.Vücudu Alkalileştirir :

Limon ekşi bir tat olmasına rağmen, yeryüzünde en alkalize gıda kaynaklarından biridir. Çok fazla asidin etkisi vücudumuzda iltihap (Inflamasyon), obezite ve kanser, diyabet ve Alzheimer gibi büyük hastalıklara neden olabilir. Vücudunuzun alkalize olması önemli bir konudur. Bu konuda kendi bedenininizin sağlık verileri ile mutlaka çalışma yapmanız daha sonra sağlık kuruluşlarında geçecek zamanlarınızı kısaltacaktır.

9. Temizleyici Özellikleri:

Limon hücrelerin, dokuların ve organların yeniden yapılanması ve zarar görmesini engellemek için fazla toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Enzimleri üreten karaciğeri daha verimli çalışması için uyarır. Limonlu su, üriner sistemin temizlenmesi ve toksinlerin atılması için idrar söktürücü gibi çalışır. Aynı zamanda üriner sistemde bakteri gelişimini engellemek için pH seviyelerini değiştirebilir. Bu genellikle İYE’den (idrar yolu enfeksiyonu) sıkça şikayet eden insanlar için çok yararlıdır. Bunun yanında limon, bağırsakların gevşemesi sindirim yolu atıklarının atılması ve kolonunun (kalın bağırsağın son bölgesinin) temizlenmesinde etkendir.

10. Antibakterial ve Antiviral Özellikleri :

Limon, antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir. Bunlar soğuk algınlığı, grip, mücadele ve boğaz ağrısı yatıştırmaya yardımcı olur.

11. Mukus ve Balgamı Azaltır:

Limonlu su, mukus ve balgam oluşumunu azaltmaya yardımcı olur. Sıklıkla inek sütü içen insanlar mukus oluşumuna daha duyarlıdır. Birçok sebepten dolayı keçi sütü şu an metabolizmamızla en uyumlu ürünlerden biri olarak söyleniyor. Eğer süt içeren ürünlerin kullanımını bırakmaya hazır değilseniz, güne limon suyu ile başlamak balgamı azaltmak için yardımcı olabilir.

12. Tazelenmiş Nefes :

Limon, ağzımızda bakteriyle mücadele edilmesi ve nefesin tazelenmesinde önemli bir yardımcıdır. Genel olarak ağız sağlığı için önemli rol oynasa da sulandırmadan kullanmaktan veya dişler ile direkt temasından kaçınılmalıdır. Limon içerdiği sitrik asit nedeniyle diş minelerimizde incelme varsa, dişlere zarar verebilir.

13. Beyin Gücünün Arttırılması :

Potasyum ve magnezyumun, beyin ve sinir sağlığımız üzerinde yüksek seviyede olumlu etkiler gösterir. Limonlu su, diğer etkilerinin yanında depresyon ve stresle mücadelede önemli bir destekçidir. Yoğun ve stresli işlerde çalışanlar ve öğrenciler için zihinsel berraklığı arttırır ve daha fazla odaklanmayı sağlar.

14. Anti-Kanser Desteği:

Limonun içerdiği antioksidanlar, yaşlanmanın etkilerine karşı cildimizi korurken, aynı zamanda çeşitli kanser türleri riskini de azaltır. Asitleri en iyi şekilde nötralize eder. Kanser hücreleri asidik ortamda büyümeyi severler. Vücudun alkalize edilmesi ilk etapta kansere yakalanma riskini azaltırken, kanser hücrelerinin büyümesini de durdurabilir.

15. Doğal Kafein Etkisi:

Birçok kişi güne kahve ile başlar. Sabah kahvesi yerine güne ılık limonlu su ile başlayarak kafeinden kurtulabiliriz. Ilık limonlu su, bir fincan kahveye eşdeğer enerji vererek vücudun uyanmasına destek verecektir.

Limonlu suyun hazırlanması:

Hazırlaması son derece basittir.  Sadece ılık suya yarım limon sıkın. 🙂

Sabah vücudun uyandırılması, sindirimin başlatılması için içilecek suyun ılık veya oda sıcaklığında olması gerekmektedir. Sıcak veya soğuk su vücutta işlenmek için daha fazla enerji alır.

Eğer tadını seviyorsanız, limon suyunun zihnimiz ve bedenimiz için olan faydalarından yararlanmak isterseniz, gün içinde mevsime veya isteğinize göre günlük su ihtiyacınız kadar tüketebilirsiniz.

Sevgi ve ışıkla

Aşağıdaki formu doldurarak da benimle iletişime geçebilirsiniz ?