İyileşerek ilerlediğimiz yol: Hayat

Hayat, hepimizin içinde olduğu bir seçim. Nefes alarak var oluşumuzu belirginleştirirken, hissedip yaşayarak hayat serüveni içerisindeki kendi yolumuzu seçiyoruz…

Hayat, bir çok temel kavramı da içerisinde barındıyor; güven, sevgi, deneyim, seçim… Bilinçli yada bilinçsiz olarak yaptığımız her eylem karşılığında, hitap ettiği kavramlara ve kavramlar ile ilgilenen herkese titreşim veriyor. Serüvenimize katmak ve oluşturmak istediğimiz her şeyi daha çok tekar ederek hem dünyamıza almış, hem de onu yapmak isteyen herkesi veya yapan daha birçok kişiyi etkilemiş ve birbirimizin dünyasına girmiş oluruz. Bu içiçelik bize hayattan gelecek olan ve bizden ona gidecek olan olumluluklar için en belirgin tabandır.

Hayat adlı yolda ilerlerken birçok yabancılık çektiğimiz etkileşime de tanık oluruz. Bu gördüklerimize ne kadar hazırsak o kadar ilerleriz. Peki, nasıl hazır oluruz? Farklı dönemde ve şartlarda, hayata karşı oluşturduğumuz mutluluk ve açıklıkla hazırlanırız. Yaşadıklarımız nedeniyle zorlandığımız anlarda ise bir ileri gidiş isteriz. İşte bu gidiş, iyileşmedir!

İyileşmek, hayat boyu süren bir arayıştır. Bu arayışın birçok formu var: Holistik, kristal, bitkisel, ve inançla olan gibi. Bu yollarla asıl yaptığımız, sorunları düzeltmektir. İyileşmesi gerekenleri iyileştiririz. Biz iyileşirken bedenimiz de iyileşir. Bedenimiz iyileşirken; biz de iyileşmeyi kendimizden öteye, başkalarına, çevremize ve çokça da sevdiklerimize yayarız.

Hayat boyu en çok iyileşmeyi istediğimiz anlardan biri de stresli dönemlerdir. Kontrol etme düşüncesi ile çatıştığımız bu noktalarda; bedenimize, hayatta içinde bulunduğumuz bu biyolojik eve bazı zararlı enerjiler yükleriz. Voltaire’in dediği gibi “Vereceğiniz en önemli karar, iyi bir ruh halinde olmaktır.” Bu stres enerjisini dışarı çıkarmaya karar vermek belki de en önemli eşiktir. Bunu yaptıktan sonra her şey daha net hale gelir. İçimizdeki olumsuz enerjiyi dışarı çıkarırken büyük bir dönüşüm geçiririz. Duruma tepki göstermekten, yanıt vermeye geçeriz.

Çevremizdeki olumsuz enerjileri iyileştirirken farklı methodlardan yararlanabiliriz. Eski zamanlardan beri bilinen elimize aldığımız bir taşa enerjiyi iade ettiğimiz “yansıtma tekniği” (minerallerin olumsuz enerjileri emip alma özellikleri en eski zamanlardan beri bilinir), derin nefes alıp verme teknikleri veya bize olumsuz enerjiler yükleyen tüm durumlarla ile ilgili “liste tekniği” uygulanabilir. Örneğin listeleme tekniğinde bizim dışımızda gelişen olayların en büyüğüne yoğunlaşarak tertemiz bir kağıda yazmak, çevresine durumla ilgili ne yapabileceğimizi, sonra da onun yerine ne olmasını istediğimizi detaylıca yazıp duygu ve düşüncelerimizi yepyeni bir sıralama ile hayatımıza yeniden kazandırabiliriz.

Hayatımızı iyileştirebildiğimiz en önemli yerlerden biri de evlerimizdir. Bir eve girdiğinizde ani duygusal değişikler, hafiflemiş veya enerjimizin çekilip gittiğini hisseder miyiz? Elbette ki. Buna enerji çevreleri deniyor. Her mekân bir enerjiye sahiptir. Bu enerji durağan olduğunda olumsuz ve sinirli durumlara doğru yönelebiliriz. Bu enerjiyi yükseltmeye çalıştığımızda dış dünyadaki karşılaşmalara karşı, bize bir çapalama noktası olarak yardımcı olacaktır. Oradan nereye istersek gidebiliriz ve nereden istersek oraya geri döneriz. Niyetimiz nereye yönelirse, enerji oraya akacaktır. Elinizin arasında bir enerji birikimi olduğuna konsantre olup, bu birikimi çevrenizde dolandırdığınızı düşünerek, çevrenizdeki enerjiyi kendiniz yönünde yükseltmeye başlayabilirsiniz.

Mekânları temizleyip hayatımıza bir iyileştirme getirmek için öncelikle bir mekânda ne istediğimize dair kesin bir düşüncemiz olmalı. Bununla beraber yapabildiğimiz oranda, okumadığımız her dergiyi oradan uzaklaştırmalı, ölmeye yüz tutmuş bitkileri dışarı çıkarmalı, uzun süreli bozuk olan her şeyi ya tamir etmeli ya da uzaklaştırmalı, detaylı bir temizlik yapmalı, özellikle pencereleri berraklaştırmak için yıkamalı ve ışığı içeri alacak her şeyi yapmalıyız. Bütün bunlar enerji potansiyelini çokça artıracak ve iyileştirme getirecektir.

Hayata sabırlı ve onun getirdiği her şeye sevgi ve açıklık ile yaklaşırsak, hayatın bütün kuvvetlerini en yüksek potansiyelleri ile aktifleştirmiş oluruz. Bu yüksek hareket bize çok güzel bir yol deneyimi sunacaktır. Yaşadıkça bu deneyimi, hayatımız boyunca iyileşmiş ve daha da mutlu, huzurlu ve bolluk içinde bir “ben” olacağız.

Yalnızca hayatın içinde de iyileşmeyin, hayatınızı da iyileştirin.

Not: Bu yazıdaki temel kavramlar benim de içinde bulunduğum Louis Hay’in düşüncelerinden köken alan Heal Your Life öğretilerinden olup, sizleri kendi gözlerimle aralarında bir yolculuğa çıkarmak için onları bir araya getirdim.

(Ekim_2015 Seyahatname dergisinde yayınlanmıştır)