Günle Gelen 30.05.16

Bir konuya çözüm bulmak için en iyi yol, önce o sorunu yaşamaktır…

Bugün, çevremizdekilerin yaşadığı sorunlara kulak kabartmamızın çok yararlı olduğu bir gün. Değişen yüz ifadelerinizi ve ardından gelen soru cümlelerini görüyor gibiyim.  “Zaten yeterince sorunum var… Birde başkalarının yüklerini mi yükleneceğim…” Kulak kabartmak, başkalarının sorunlarını sırtımıza almak demek değil. Aslında bilmek ve anlamak için atacağımız önemli adımları anlatıyor bizlere.

Peki… Zihnimizden önce, kulaklarımız başkalarının ne kadar farkında?

Binlerce, milyonlarca kişiyle bir arada, bir kentte yaşamanın en önemli yanı da bu! Etrafımızdakilerle hayatı ve günlük enerjileri birlikte yaşamamız. Böylece hayatın zor anlarını, bazen biz doğrudan içine düşmeden önce başkalarından öğreniriz. Burada içimize dönüp bakmamız anlamlı olabilir.

Deneyerek öğrenme ve yaşayarak öğrenme biçimlerinden hangisini seçiyoruz? Ve hangisinin daha çekici geldiğini keşfetmeye ne dersiniz?

Herkesin böyle konulara karşı bir görüşü vardır. Bunları öğrendikçe, değerli bir eşiğe geliyoruz. Bu eşikse neye en hızlı şekilde çözüm bulmak istediğimiz. Önümüzdeki günlerde, önemli öncelik ve yapılacak işler listelerimizin farkına varacağımız enerjilerle karşılaşacağız. Kısacası bu listelere hazırlık yapmamız gereken günlerden birindeyiz. Çünkü bize çok yararlı bir soru cevap enerjisi de bugünlerde bizimle birlikte olacak. Hatta ilk hazırlığımıza, aşağıdaki soruyu düşünerek hemen başlayabiliriz.

Küçük sorular ile neyin bizim için önemli ve gerekli bir konu olduğunu görmeye ne dersiniz? 

Şimdi, kritik bir konuyu da paylaşalım. Peki ya bizim için önemli bir süredir bir iş, bir konu veya bir ilişki ile uğraşıyorsak… Ve bunun aslında, olmaması gereken yerde olduğunu fark edersek, ne olacak? Ne hissetmeliyiz?

Her şeyden önce minnettar olmalıyız, çünkü zamanı şu an için gitmemesi gereken yere veremiyor olacağız. Nereden dönersek, tabiki kardır. Buna ek olarak, doğal olarak kafamızı meşgul eden şeyler bazen bizi boğup, kör edebilir. Buna farkındalık ile yaklaşıp “Olsun, farkına vardık ve bitti…” demeyi seçebiliriz. İlk yapmamız gereken, yerine ne koymayı tercih edeceğimiz olsun. Böylece adımlarımız büyüyüp bize daha çok başarı getirecektir.

Bugün, herkesin beslediği bir gözlemle, yerinde ve önemli olanı seçmeye ne dersiniz?

Hepimize aydınlık bir hafta ve güze bir pazartesi diliyorum.

Esin Batal

Günle Gelen – 30.Mayıs.2016 – Pazartesi