Günle Gelen 22.06.16

Güçlü hissetmeyi engelleyen en büyük faktör, mütevazı olmayı geç öğrenmektir…

Bugün bize sunulan her şeyi almaktansa, gerektiğinde reddetmenin gücünü yaşayacağımız bir gündeyiz. Bu yalnızca bir “red” değil. “Kabul etmiyorum” demeyi de öğrenmeyi getiriyor bize. Genel olarak akış içerisinde her şeyin bize geldiği bir gerçek, ancak her gelenin bizim için olduğu doğru değil. Bu ayrımı gördüğümüzde mütevazı bir davranış kazanmamız gerekiyor. Bir davranışı kazanmanın en güzel yoluysa onu söze dökmek, öncelikle ifade etmektir. Bu nedenle önce konuşmamız gerekiyor. Ve de konuşmak için en uygun zamanları yaşayacağız bugün. Çünkü kalabalıkların, toplulukların enerjisini yaşıyor olacağız. Birbirini destekleyen bu ikiliyi kullanmak, kendimize yapacağımız çok önemli bir katkı olacak. Abartılı değil, kimseye yönelik değil, kendimize doğrultulmuş cümlelerle mütevazı olmayı denemek bizim için özellikle bugün çok değerli olacak. Uçlarda gezinmek ve kendimizi en önde göstermekse sadece rüzgarda savrulmak olacak. Bunu fark etmek için bazı sorular sorabiliriz kendimize: Sürekli savunmada mıyım? Hep konuları kapamaya mı çalışıyorum? Çevremdekiler hep benim açıklarımı mı bulmaya çalışıyorlar? Bu soruların cevaplarını yine mütevazılıkla verirsek, kendimize güzel ödüller vermiş olacağız.

Topluluk enerjilerini yaşadığımız bugün, çevremizdekilerle mütevazı etki altında birliktelikler gösterebilirsek daha güzel ve verimli bir gün yaşayacağız. İş birlikleri, grubu dinlemek, herkesi anlamak bize büyük artılar veriyor olacak. Hatta başkalarını duymak fark yaratmamız için harika bir adım olacak. Bizi çok özel bir ödül bekliyorken, diğerlerinin seslerini duymaya açık mıyız?

Sadece bu kadar da değil! Duymak, güzel bir heyecan yaratırken içimizde hareket etmeye çalışan bir enerji de oluşturacak. Biz de duyulmak isteyeceğiz. Perspektifimizi dışarı vermeye, dışa çevirmeye çalışacağız. Kişilere ulaşıp bizi dinlemeleri için fırsatlar ve ilişkiler kuruyor olacağız. Bu türden etkiler bizi gün boyu destekleyecek ve olumlu yerlere götürecektir. Herkese ve kendimize aynı anda, aynı cümlelerde yer açmaya ne dersiniz?

Bugün için en uygun farklılık sorusuyla sizi baş başa bırakıyorum. İçimizde olanı paylaşmaya, başkasının paylaşmasına izin vermeye, çevremizle birlikte üretmeye, güven inşa etmeye, herkes için iyi ve kabul edilebilir olana açılmaya ne dersiniz?

Esin Batal

İletişim, danışmanlık ve destek için: [email protected]com.tr

Aşağıdaki formu doldurarak ta benimle iletişime geçebilirsiniz ?