Günle Gelen 20.11.16

Her gücün yarar getirdiği kadar zarar da getirebileceğini gördüğümüzde, gerçeği seçme gücüne kavuşuruz.

Bugün, sahip olduğumuz en büyük güç olan “kendimizin” kibir ve onuru arasında seçim yapmayı yaşıyor olacağız.

Hepimizin güçlü olduğu yerler vardır. Bu gücü test etmenin ve gerçek halini görmenin önemli yanlarından biri de kendimizi kullanmaya başlamak, yani kendimiz olmaktır. Bugün, kendimiz olmayı seçiyor ve “ben” ne yapıyorum da ben oluyorum gibi önemli ve derin bir etki yaşıyor olacağız. Çevremizdekilerden şöyle davranmasan çok iyi olacak gibi sözler duymuşuzdur. O davranış, düşünce veya ardındaki duygunun kaçta kaçı bizim? Bu soruyu cevaplamak için oldukça potansiyelli ve bizi destekleyen bir gün yapıyor olacağız. Belki de sessiz ve kendi başımıza geçirmenin çok değerli hediyelerini göremeye açılmanın zamanı geldi, bugün.

Kendimiz olmak için kendimize karşı ne fedakârlık yapıyoruz? Başkalarına söz verilmiş özelliklerimizi kendimize kullanmanın zamanı geldi mi?

Gün boyu iki ana bakış açısı bizimle olacak. Günle gelen bakış açıları onları bir gözlük gibi kullanmamıza izin verirler. İçimizdekini o süzgeçlerden geçirerek kullanabiliyor oluruz. Günün ilk kısımlarında kendime liderlik etmeliyim şeklinde bir anlayışı hissediyor olacağız. Genelde önümüze çıkan ve bizi şaşırtan her şey aslında haberimiz olmayan konulardır. Şaşırdıkça, kontrolden çıktıkça ilerlememiz gereken yeni konuları görüyor olacağız. Bir diğer bakış açısı ise, her şeyi genelleme eğilimi olacak. Bu hem çok öğretici hem de çok körleştiren bir yetenektir. Gün boyu hızlı öğrenip kolay yargıya varmayı sıkça görüyor olacağız. Aynı zamanda buna eşlik eden çok sayıda soru geliyor olacak hepimize. İpucu olarak her soruyu önce bizim cevaplamaya çalışmamız çok değerli olacak.

Gün boyu dikkat edilmesi gereken nokta ise, kibirli davranışlar olacak. Rahatlıkla, başkalarının yeteneklerine duyulabilecek olan sinirli tepkiler ve bundan gelen kibirle kendimizi üstün görme konusuna sıkça rastlıyor olacağız. Rekabet hissinin bu kibiri besleme olasılığına dikkat etmeliyiz. Böyle bir durumla karşılaşırsak, birbirimize her yeteneğin ve üstünlüğün anlamlı olduğu yerler olduğunu hatırlatmak yeterli olacak.

Kendimizi, başkalarının yaptıkları için değil kendi yaptıklarımız için değerlendirmeye ne dersiniz?

Sevgi ve ışıkla