Günle gelen 13.03.17

Enerjimiz, bizlere hayatı anlamak için deneyimler getirmekteki en büyük güçtür.

Bugün, zorlukların altın yanını görmek için düşünce ve duygu açılarından adımlar atıyor olacağız.

Yaklaşık bir hafta sürecek olan yeni bir enerjinin içinden geçiyoruz. İçinden geçtiğimiz enerjinin etkisiyleyse öğrenmek, öğretmek, ders almak ve sorunları ortaya çıkarmak konusunda adımlar atıyor olacağız; atmamız gerekiyor olabilecek. “Deneyim kazanmak”, yeni anahtar sözcüğümüz. Deneyim kazanmayı odağımıza alıp, ilerleme hissine açılırsak olumlu ve yenileyici olanı karşılıyor olacağız. Deneyimsiz olduğumuz yerden, deneyim kazanmış olacağımız noktaya ilerlerkense yolda çeşitli pürüzlerle karşılaşacağız. Bu pürüzleri yaşamak gerçekten büyük bir öğretmen olacak bizlere. Zaten bunları da yaşamalı ki, ileriye ve onlardan uzağa adım atabilelim. Onları öğrenelim ki öğretebilelim de.

Günün ilk etkilerinden birisi, hepimizin özgürlüklerinin farkına varması alanında. Farkına varmanın biz de bıraktığı duygulara bakmamız gerekecek. Böyle enerjilerle bize gelen veya haberimizin olacağı şeylerle karşılaşırız. Bize geldiklerinde de öğrendiklerimizle yeni deneyimler uyanacaktır. Bütün bu öğrenme, deneyim kazanma ve deneyime açık olmak özgürlüğün bir parçasıdır: Yani seçersek orada bizi bekliyorlar demek.
Bu özgürlüğün bir diğer parçası da harika, ilginç veya öğretici hikâyeleri olan insanlar ve olaylarla karşılaşıyor olmamız. Böylece, bu hikâyeleri de duymaya açık olursak öğrenme sürecimiz ya da deneyim kazanma sürecimiz zenginleşiyor olacak. Bize gelenden en çok derecede yararlanıyor olacağız, konuştukça ve konuşmaya izin verdikçe.

Günle gelen bir diğer etkiyse, eskiyi özleyebilmek olacak. Deneyimle gelen değişimin diğer tarafta bıraktığını özlemeyi sıkça duyuyor ve görebiliyor olacağız. Bu yüzden yeniliğin veya yeni farkındalığın ne getireceğini iyice ve detaylıca açıklamak veya bildirmek gerekebilir. Paylaşım büyük yollar aldırabilir hepimize.

Bu etkinin bir ilginç noktasını da paylaşmak istiyorum. Özellikle özel hayatımızda, boşanma veya ayrılık öncesi konuma geri gelme temasıyla karşılaşabiliriz. Tartışma, görüş ayrılığını istismar etme, haksızlığı kullanma gibi olumsuzluklarını unutup eskiyi geriye getirme eğilimi olabilir. Bununla karşılaşırsak, olayları ve insanları değil duyguları hatırlamayı seçelim.

O olaylara yol açan duygular neydi? Nasıl doğdular ve bize nasıl etkilerde bulundu?
Dirençli olduğumuz alanların bize yarar ve zararları nedir?

Bizlere destek olabilecek en güzel farkındalık soruları olacaktır bugün için.

Sevgi ve ışıkla