Günle Gelen 09.06.16

Her dışarıda bırakılan ile dünya hızlıca küçülür: Çevremiz büyük bir dünyadır.

Bugün, dikkatsizlikleri ayıklamak için önemli bir gündeyiz. Bunun için en çok güç alabileceğimiz zenginliğimiz ise bağlarımız. Bunu duymak, aklınıza elde ne varsa geri toplamak gibi bir işe girişmeyi getirmesin. Çünkü, kimi zaman olumsuz bağları da kuruyoruz. Mevlâna’nın, İnka imparatorlarının sağ kolu olan yüksek bilicilerinin, hem de Zen ustası Kodo Sawaki’nin farklı zamanlarda belirttikleri gibi… Kimi zaman olumludan çok olumsuzu istiyor olabiliriz! Buna dikkatle bakmaya ne dersiniz? Ve daha önemlisi seçimimiz hangi yönde?

Bugün içimizdeki gücü yöneten enerjilerin yüksek olduğu bir gün. Yani “sahibim / elimde” ve “sahip değilim / elimde değil” diyen kavramlarla yan yanayız. Bağlar, bizim gücümüzün ve enerjimizin büyük bir kısmıdır. Bu sebeple sahip olmak ve elimizde olması konularında öne çıkarlar. İçimizi kendimizi açıp, elimizdekinin gücüne bakmaya ne dersiniz? Sahip olduğumuz güç, bağlarımızdan mı geliyor? Ya da görmediğimiz bağlarımız var mı?

Bugün, dikkatsizlikleri ayıklayıp elimizde olanı görünce, dışarıda ve içeride bıraktıklarımızı görebileceğiz. Böylece “kimi?” veya “Neyi?” dışarı ya da içeri almak konusunda adım atabilmek için karar almamız kolaylaşacak. Hatta yepyeni şeyler bekleyip sürprizlere açık olursak günün güzelliklerine yepyeni bir boyut gelecek. Dünyamızı, büyütmek için atacağımız adımlarda, enerjiler gün boyunca bizimle olacak. Yeter ki algılarımızı açalım ve ilerleyelim. Gururumuza yenilmemeyi birbirimize hatırlatalım. Elbetteki büyük aile gibi büyük dünyanın da kendi ödülleri olacaktır. Onlara, ödüllere açılalım…

Böyle zamanlarda, hayatımız bir testmiş gibi hissetmemiz çok normal. Çünkü büyümenin kendisi bir test aslında. Bu testin önemi, zamanı geldiğinde soğukkanlı ve gururlu bir biçimde dengeyi yeniden kurmak için hareket etmekte. Bıkkınlığa kapılmadan, sinirlenmeden adım atmak, önemli olan. Bu yüzden birbirimize bunları anlatıp, adım atalım.
Şimdi soruyorum… Birlikte gerçek bağlarımıza bakmaya ne dersiniz?

Esin Batal

Günle Gelen – 09.Haziran.16 – Perşembe