Detoks’a Hoş Geldik: Bölüm 2

Detoks’la ilgili bilgilenmeye devam ediyoruz…

Bedenimiz, doğal detoks yöntemlerine sahip. Terlemek, nefes almak ve sindirdiklerimizi hem sıvı hem de dışarı atmak yöntemleri ile doğal detoks yapıyoruz zaten. Peki o zaman, bu yöntemler yetersiz mi? Bu yöntemlerin verimle çalışması için bedenimizde, düzgün ve sağlıklı şekilde çalışması gereken sistemler var. Bu sistemler, solunum, sindirim, lenfatik sistemler ve böbrekler ve karaciğerdir. Ancak biliyoruz ki, zamanla kimilerimiz için bu sistemlerin ve organların sağlığı ya zayıflıyor ya da kaybedilebiliyor. Bunun da sebebi, her zamankinden daha çok ve artarak toksinlere maruz kalıyoruz.

Detoks’un herkes üzerinde bazı farklı etkileri de olduğunu biliyoruz.

Detoks, bana uygun mu?

Genel olarak baktığınızda medyanın genel eğiliminin, diyetsel oruç, kolon temizliği ve genel anlamda detoks yapmanın çok da iyi olmadığı yönünde olduğunu görebiliriz. Aniden fırlayan şeker değerlerini, fenalık geçiren insanları veya yeme düzensizliğine bağlı sorunları basında sürekli duyuyoruz.

İtirazlar, genelde kasların aşırı zayıflaması, bağışıklık sisteminin çözülmeye başlaması veya işinde uzman olmayan kişilerin yaptıkları şeylerden dolayı ortaya gelen sağlık sorunlarından kaynaklandığı yönünde. Bunları bazıları kesinlikle çok doğru ancak herkes ve her zaman değil. Önemli nokta detoks’un da bir sistem olduğu ve yapılması için kesinlikle adım adım ve bedenimizle yakından ilgilenerek yapılması gerektiğidir. Her besinden, her harekete planlayarak gitmek en iyisidir.

Bilim bu konuya şimdilik biraz uzak durduğu için her sorumluluğu bizim almamız gerekiyor. Bilinçli farkındalıkla ve bedenzihin çalışmalarına önce biraz olsun başlayarak kendimizi tanıyarak ilerlemeliyiz. Bu sebeple bütünüyle bize bırakılmış bir alandayız. Bu yüzden de hem çok özgür hem de kendimize layık olduğunu düşündüğümüz özeni tam anlamıyla verebileceğimiz bir alan. Eğer özel bir sağlık durumumuz varsa elbette ki, dikkatle ve destek alarak çalışmamız daha da önemli oluyor.

Detoks yapmalı mıyım?

Eğer detoks yiyeceklerine ve içeceklerine dayanamıyorsanız veya özel bir sağlık durumunuz varsa, evet yapmayın. Çünkü bundan daha farklı bir yöntem yok. Bir faklı seçeneğimiz de, detoks’u bedenimize uyarlamak için özel çalışma yapmak elbette. Seçim özgürlüğümüzü sonuna kadar kullanmak tabi ki hakkımız.

Eğer sağlıklıysak ve daha da öteye adım atmak istiyorsak, herhangi bir engelimiz yoksa her şey çok basit olacaktır. Sonuçta bedenden atacağımız toksinlerin bizi güçsüz ve düşük kapasitede bırakmasını istemediğimiz ortada olan bit konu. Dönüştürücü yanları holistik sağlık ve şifa için vazgeçilmez bileşenler oluşturuyor. Bunun yanında bu çalışmaları güvenilir kişiler ve merkezlerde yaparsanız her zaman bakımınıza destek olan yiyecek ve içeceklerle desteklenirsiniz. Hafiflik hissini hissetmeye başladıkça,  kendimize yararlı bir şeyler yapıyor olduğumuzu görüyor olacağız. Kolon temizliğiyse çok ciddi bir işlem. Bedeninize bakım yapmanın değerli bir boyutunu görüyor olacaksınız. Bedenimizdeki toksinlerin atıldığını bilmek ve görmek elbette farklı bir his olacaktır hepimiz için.

Diyet amaçlı oruçların bir önemli yararı ise, yiyeceğe olan bağımlılığımızı anlıyor olacağız. Bu açıdan apayrı bir şifa yönü olacaktır bizler için. Özgüven ve dayanıklılık seviyelerimizin gelişmesi için de özel bir önemi vardır bu tür yaklaşımların. Dünyada bazı ülkelerde bunlarla ilgili köyler, merkezler ve klinikler bile açılmaya başladı.

Evde yapabilir miyiz detoks’u?

Elbette yeni yerlere gidip, yeni kişilerle tanışmanın avantajlarını ayrıca tatmak istiyorsak uzak merkezlere gidebiliriz. Bunun dışında evet evde de oluyor elbette. Bunun yanında her başkalarının hazırlaması düşüncesi de kimilerimiz için kolay bir düşünce değildir bazen. Önemli olan, sürece hâkim olmak ve buna hazır hissedince de ya birisinden destek alarak ya da  kendimiz bütün gerekenleri hazırlayıp başlamak. Bu gerekenler listesi, çeşitli meyve, sebze ve probiotiklerden oluşmaktadır.

Doğal yollarla detoks yapmak için neler yapabilirim?

Bedenimizde toksin seviyesi ile ilgili her gün düzenli biçimde neler yapabileceğimizdir fark yaratan. Bu tür çalışmalar bir gün yapıp sonra iki gün durmakla ya da üç gün özenle yapıp bir hafta gevşemekle olacak bir çalışma tipi değildir. Gündelik toksinlerimizi azaltmak için bu yolları izleyebiliriz:

1 – Kaliteli ve temiz bir suyu çok içmek,

2 – Çevremizdeki zehirli madde içeren her türlü eşya veya ortam elemanlarını azaltmak,

3 – Havayı temizleyen bitkiler almak ve gündelik stres seviyemizi azaltmak,

4 – Kişisel bakım ürünlerimizi doğal kökenlilere çevirmek,

5 – Kolon bölgemizi temiz tutan yiyeceklerden özellikle brokoli ve Çia tohumlarına önem vermek,

6 – Özellikle organik yiyeceği artırıp, alkolü, cıvalı ürünleri, sentetik destekli her şeyi ve kirliliği azaltmak,

7 – Söylemeye gerek yok ki, sigarayı bırakmak,

8 – Dikey egzersizler yapmak,

9 – Düzenli terlemek, nefes almak, yoga, Qi Gong gibi ezgersizleri yapmak,

10 – Günlük olarak Probiotikleri kullanmak.

Yakında bizlere özel Detoks formülleri ile bu konuda sizlerle paylaşımda bulunmaya devam ediyor olacağım.

Sevgi ve ışıkla

  • Esin Batal
  • İletişim, danışmanlık, seans ve destek için: [email protected] / 0.530.3864474

Aşağıdaki formu doldurarak benimle iletişime geçebilirsiniz ?