11 Şubat Dolunayı Ruhun Cüzdanı: 3 Hazine!

11 Şubat Dolunay, Tutulma ve Kuyruklu Yıldız Kesişimi

Üzerine çok konuşulan, birçok düşünce ve duygunun yoğurulduğu bir dolunaya geldik. Bu dolunayın birçok teması ve hareket noktası var. Belki sizler de bir çok yerde, temaları ve hareket noktalarını sıkça gördünüz veya araştırdınız. Bugün farklı bir şey yapalım ve bazı değerli noktaları paylaştıktan sonra zaten bu detayları bilen ve içinde tutan ruhumuzun cüzdanına bakalım. Bakalım bu sefer birikenler neler?  ve kazandıklarımızla bizlere ne katabileceğiz?

11 Şubat dolunayı gerçekten çok dolu…

Dolunayın yanı sıra bir tutulma zamanı. Sadece bu kadar da değil. Dolunay ve tutulmanın da haricinde büyük enerjiye eşlik eden özel bir kuyruklu yıldız geçişi var 11 Şubatta. Kuyruklu yıldız 45P bize en yakın konumdan geçiyor olacak. Bu kesişimin özel etkilerini görüyor olacağız.

11 Şubat dolunayıyla ilgili iki konuyu her zaman hatırlayalım: Seçmek ve sorulara cevap vermek.

Bu zamanların en önemli anahtar parçaları olarak “Seçmek ve sorulara cevap vermek” konularını hep yanımızda taşıyor olacağız. Önümüze gelen ya da kendi oluşturduğumuz durumlardaki seçimlerimiz çok dikkat çekiyor olacak. Hayatlarımızın içinde dalga dalga bizlere ulaşan soruları hepimiz hissediyoruzdur. Bu yüzden bolca kendimize zaman ayırdığımız ve bunun meyvelerini toplayacağımız bir dolunay, 11 Şubat dolunayı.

Şubat ayı birçok antik kültürde kar yağışının çok olduğu zamanları anlatıyor…

Kış mevsimini gözleyip vardıkları bir sonuç bu, elbette. Böylece, doğal olana ve akışla gelene bir tanıklık edeceğimizi de biliyoruz. Kar yağışının bir özelliği olarak tazelenme ve saflaşma, bize yansıyor olacak bu dolunayda. Dolunayın coşkulu etkilerinin ilk aşaması mucizelerin varlığına inanmamız, onları seçmemiz ve böylece tazelenme ve saflaşmayı yaşamaya başlamamız yönünde olacak. Bunu seçmemizin değerini bizlere gösteriyor olacak.

Dolunayla beraber, en büyük algı merkezimiz olan kalbimizin anahtarını elimize alıyor olacağız; almamız gerekiyor olacak …

Kalp, bir kapı veya bir sandık, anahtarı da önümüzdeki masada duruyor gibi resmedebiliriz bunu. Kalp, orada önümüzde duruyor ve ona bütünüyle ulaşmanın tek yolu da anahtar. Süreçler eskiden olduğu gibi devam etmiyor, değişmemiz ve artık kapısını açmamız için kalbin anahtarı orada duruyor. Kalbin enerji anatomisi hem çok derin hem de geleceğe yön verecek neredeyse en büyük konu başlığı aslında. Bu konu başlığı, bu yıl boyunca o kadar çok önümüze gelecek ki, her seferinde çok şaşıracağız. Yeni gerçekliğimizin duygularla derinden bir ilgisi var. Artık bu konuyu da seçmemiz ve bize getirdiği sorulara cevap vermemiz gerekecek.

Bu dolunayın en farklı olaylarından biri de, bütün bu yüksek titreşime eklenen kuyruklu yıldız geçişi …

Kuyruklu yıldızlar dünya tarihinde her zaman çok merak edilen ve özel yerleri olan olaylardır. Eski Çin’de hanedan değişimlerini işaret ederken, Eskimolar için her kuyruklu yıldız görüldüğünde mutlaka önemli yetenekleri olan bir çocuğun doğumunu sembolize etmiştir. Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın Bir kuyruklu Yıldız Altında İzdivaç romanıyla ise ne kadar farkı değişimleri ateşliyor… Kısacası her kuyruklu yıldız, özel etkilere sahip. Gerek kimyasal bileşimlerinden kaynaklanan radyasonları, gerekse her birinin keşif öykülerinin aydınlattığı enerjiler için, bizlere bambaşka katkılar getirirler. 45P kuyruklu yıldızının anlamına gelince, önümüze bu dolunay için çok anlamlı bir ayrıntı çıkıyor: Fedakarlıklar göstermek, kölelik ve bağımlılıktan özgürleşmek, yeniliğin anahtarını kullanmak. Hepimiz hayatını derinden etkileyecek adımlar bunlar. Özellikle de alışkanlıklardan ve görmezden geldiğimiz gündelik olaylardan fedakarlık yapmak gibi belirecek olan ancak adımlar attıkça asıl olumluya gideceğimiz bir yolu gösteriyor bizlere. Bağımlılık derecesinde bizi gerçek ve bütün potansiyellerimizden alı koyan her şeyden özgürleşmek için suların yatışması da hemen önümüzde beliriyor olacak.

11 Şubat dolunayı bizlere çok farklı etkiler veriyor …

Bunlardan biri de artan gözlem gücümüz ve bu güçle fark ettiklerimiz olacak. En dikkat ekici nüans ise, çevremizdekilerin hatta kendimizin hemen yanında fark etmeye başlayacağımız gölge etkisi yapan kişiler. Hatta bu noktaya kadar gelebildiklerine şaşırabileceğimiz kişiler olacaklar. Kimisi ise şaşırtıcı derecede iyi etkilerde bulunan kişiler. Oraya gelmelerinin ne kadar değerli ve önemli olduğunu fark edeceğiz. Kimisininse olumsuz etkilere yol açtığını ve bu zamana kadar bir perdenin arkasında kaldıklarını anlamaya başlıyor olacağız. Ayırt etmek ve bunun getirdiği yeniliği seçmek yine çok önemli bir adım olacak bizler için …

Etkileri bir de farklı açıdan paylaşmak istiyorum. Birçok canlı veya enerji, kendi yanında diğer canlılara ve enerjilere yer açar. Uzaktan baktığımızda yer açma durumunu, “kendine zararlı diğer canlılara, niye yanı başında yer açıyor?” gibi bir soruyla görebiliriz. Ancak her canlı, her enerji kendi değişimini beraberinde getirmek içinde bir yere sahiptir. Bu yerin neresi olduğunu bulduğumuzdaysa ilerlemeye başlıyoruz. İçimizde yer açtığımız bu yerde, uzaktan bize zararlı gözüken ancak gerçekten ne olduğunu öğrendiğimizde bizleri bütünleyen gölgeleri görüyoruz. Gölgelerin ışığı engelleyen mi? Yoksa ışığın değerini anlamamız için destek ve dinlenme sağlayan yerler mi? Olduğunu görme olanağına kavuşuyoruz.

Son bir detayı da unutmayalım …

Bu dolunayda bolca eril enerjiyle karşılaşıyoruz. Çok hassas bir etkiyle önümüze çıkıyorlar: Erkek enerjisini reddetmek temasıyla. Erkek enerjisini kolayca kontrol edilemez bulup köşemize çekilebiliyoruz. Kabul etmemiz gereken bir denge parçası aslında. Eril enerjiler, bizlere rota çizmekte yardımcı olurlar. Yürüyeceğimiz patikanın zeminini ve gücünü verirler. Kararsızlık ve çekingenlik, bu değerli mücevheri kaybetmemize yol açabilir.

Ruhumuzun da bizim gibi eşyaları vardır. Şimdi bu eşyalardan biri olan cüzdanına bir göz atalım. “Ruhumuzun cüzdanı” yaptığımız etkinliklerde kullandığımız olumlu etkileri olan bir kavram ve 11 Şubat dolunayının getirdiklerini anlatmak için yardımı olacağına inandığım bir araç aynı zamanda. Enerjimizin içinde olan asıl güçleri anlatıyor, basitçe. Şimdi, bu dolunayla temas edince bize katılabilecek güçlerden birkaçını oradan çekip alıp, bakalım.

Ruhumuzun cüzdanından 3 tane güç getiren soru geliyor:

– Aynı anda hem verici hem de alıcı olmanın hangi kısmını kaçırıyoruz?

– Gerçek gözleriniz nerede?

– Tepki vermekten akışın yöneticisi olmaya ne zaman geçeceğiz?

Titreşimimizi güçlü biçimlerde etkileyen bu soru takımının neler anlattığına biraz yakında bakalım.

 • Aynı anda, hem verici hem de alıcı olmanın hangi kısmını kaçırıyoruz?
  Hepimiz okuldaki derslerimizden bir dalganın nasıl bir çiziminin olduğunu görmüşüzdür. Arka arkaya yükselen ve alçalan bir eğriden söz ediyoruz. Böylece, bir dengeyi oluşturur. Hem verici hem de alıcı parçalarımızla biz de bu dengeyi yaşarız. Bunlardan birini, bir kere bile ihmal etmemiz gittikçe büyüyen açıklara sebep oluyor. Bu dolunayda, çok uzaklardan beri gelen ve farkına varmamız için algılarımızı açmamız gereken bir nokta olduğunu görüyoruz, belki de birden fazla. Her parçamızla dengede durduğumuzda böyle açıkları, büyüyerek gelen olumsuzlukları görmeyi başarmamız için ipuçları yakalarız. Bu dolunay bizlere son yedi yıldır birikenler sonucu artık görebileceklerimizi ve görmemiz gerekenleri getiriyor. Kaçırdığımız kısma ihtiyaç duyduğu önemi verdiğimizde gördüklerimiz bize büyük kapılar açıyor olacak. Verici ve alıcı yanlarımızın sembolleri olarak kalp ve zihin ikilisinin arasındaki ilişkiyi bir daha düşünmemiz için çaba vermeliyiz de diyebiliriz bir diğer perspektiften de.
 • Gerçek gözleriniz nerede?
  Gözlerimiz bize görüntü sağlıyor. Gördüklerimizin esiri olmak çok kolaydır. Bu, çok yanıltıcı ve zor durumlara yol açabilir. İçinden geçtiğimiz zamanların yükselen odağıysa duygularımız. Duyguların gerçek doğasını keşfetmek için algılarımızı açmak hatta bugüne kadar olmadıkları yerlere doğru yolculuklara çıkmak gerek. Yeni algılarımızın duygular dünyasındaki özel yerlerine doğru hareket etmeleri için harekete geçmemiz gerekiyor: Kalbe doğru. Sanıldığının aksine kalbin dişil bir enerjisi yok tek başına. Kalp erkek ve dişi enerjilerin birlikte olduğu bir nokta. Dişil enerjinin detaylarını bulan gücüne, ev sahipliği yapan bir erkek denge öğesi her zaman vardır. Gözlerimizin yeri artık kalbimize kayıyor. Nezaketle kendimize yaklaşmamızın altını çiziyor, bu etki. 2017 yılının en önemli anahtar sözcüklerinden biri; uyanış. Uyanmakla ilgili en önemli ipucumuz, sorumluluklarımızı almaktır. Gözümüzü açtığımızda, yataktan kalkmak gerekir. Son 15 yılın getirdiği hayatın tamamının büyük bir döngüyü tamamladığını görmekteyiz. Eskisi gibi çıkarlarımızı, konumumuzu veya eskide köklenen amaçlarımızın böyle süremeyeceği apaçık. Önümüze gelenlerin gerçek anlamlarını görmek için yeni algılara, bu algılar için de yeni gözlere ihtiyacımız var.
 • Tepki vermekten akışın yöneticisi olmaya ne zaman geçeceğiz?
  Tepki vermek, refleks göstermek genetik olarak da en eski yeteneklerimizden biri. Tepki vermek, temelde ayrım yapmaya dayanır: iyi-kötü, siyah-beyaz gibi yarımlar yaparak neye tepki vereceğimizi planlar ve hayatın içinde ilerleriz. Artık bu ayrımların hayat çizgisi bitiyor. Bu dolunayla daha da belirgin hale gelen bir patika var önümüzde. Bu patikayı yürümeye başlamak için en yakınımızdan başlamalıyız. En yakında olanlarla nasıl ayrımlar yaptığımızı görüp değişimin en önünde yürümeye, sessiz değişimlerle başlayabiliriz. Kendimize şefkatle yaklaşalım ve yeni ufuklara doğru beklemeden ilerleyelim. Bu dolunayla birlikte bu patikanın ilk adımlarını atmanın ipuçlarını görüyor olacağız.

Ne kadar zengin ve güçlü hazinelerimiz olduğunun farkına varıyoruzdur. Enerjimizin, gerçek gücü ve yüzüyle karşılaşmamız dileklerimle.

Bir de güzel bir ekstrayı paylaşmak istiyorum. Dolunayın Human Design okuması ipucu:

İlgilenenlerimiz için bu dolunay, bir Solar/Duygusal Projektör ve profili de 5/1.

Bu profilin mesajıysa gerçekten duymaya değer :

Büyük değişimin mesajlarının bizi nasıl etkileyeceğine görmeye ne dersiniz?

Sevgi ve ışıkla

 • Esin Batal
 • İletişim, danışmanlık, seans ve destek için: [email protected]
 • M: 0.530.386 44 74

Aşağıdaki formu doldurarak da benimle iletişime geçebilirsiniz ?